Samorządy

 

Strzałkowo

Strzałkowo znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie miasta i gminy Słupca. Najstarsze wzmianki o istnieniu miejscowości sięgają 1136 roku. Kiedy w 1815 roku na wschód od Strzałkowa wytyczono granicę rosyjsko-niemiecką, wieś w której znajdowało się przejście graniczne zaczęła się szybko rozwijać.
Położone przy ruchliwej drodze Poznań- Konin Strzałkowo stwarza wrażenie niewielkiego, zadbanego miasteczka i pełni funkcję ośrodka handlowo - usługowego dla pięknej okolicy rolniczej. Połączenie kolejowe z Poznaniem Strzałkowo uzyskało w 1882 roku.

Charakter gminy wyznaczają duże gospodarstwa indywidualne. Na uwagę zasługują wspaniałe zespoły pałacowe np. pałac w Paruszewie, z zachowanymi zabudowaniami gospodarczymi i dużymi areałami ziemi, dworsko - parkowe (dwór w Skąpem) i park w Strzałkowie. Swoistym pięknem zachwycają obiekty architektury sakralnej znajdujące się na terenie gminy. We wsi Ostrowo Kościelne - 4 km na północ od Strzałkowa zwraca uwagę drewniany, kryty gontem kościół p. w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z 1717 roku, w którym znajdują się późnogotyckie zabytki takie jak: rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem w ołtarzu głównym, rzeźba Świętego Mikołaja z początku XVI wieku i kamienna chrzcielnica z 1521 roku.

Turystów zainteresują piękne obiekty przyrodnicze np. założony w I połowie XIX wieku park w Strzałkowie uznawany obecnie za zdrowotny .Występują w nim tak zwane czakry , czyli miejsca wpływające korzystnie na niektóre schorzenia. Również wart uwagi jest XIX wieczny park w Wólce , do którego prowadzi przepiękna aleja dojazdowa zwana "Kasztanówką". Platan klonolistny w parku w Stawie to jedna z wielu przyrodniczych ciekawostek gminy Strzałkowo.

Urząd Gminy Strzałkowo
ul. Wyszyńskiego 6
62-420 Strzałkowo
tel. 063 275-06-77
faks 063 275-02-62
e-mail: ug@strzalkowo.pl

gminy partnerskie

Dołącz do najlepszych

Stowarzyszenie Samorządowe A2 Wielkopolska skupiające 16 jednostek samorządowych łączy jeden wspólny cel, czyli promowanie i przyciągnięcie do siebie jak najwięcej inwestorów, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Inwestycje Gmina

PRZEKONAJ SIĘ SAM

Pokazali jak przyciągnąć inwestora

Blisko 70 uczestników wzięło udział w konferencji pn. „Rola samorządu w procesie pozyskiwania inwestora” zorganizowanej w dniu 6 listopada w gminie Stare Miasto. Organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie Samorządowe A2-Wielkopolska oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski – Centrum Obsługi Inwestora.

Inwestycje Gmina

PRZEKONAJ SIĘ SAM

Targi China Homelife Show, Warsaw Expo w Nadarzynie w dniach 07-09 czerwca 2016 roku

Zarząd Stowarzyszenia Samorządowego A2 – Wielkopolska zaprasza do udziału w V edycji workshopu Europy Centralnej i Wschodniej podczas targów China Homelife Show, Warsaw Expo w Nadarzynie, które odbędą się w dniach 07-09 czerwca 2016 roku, to największa tego typu impreza w Polsce.

Inwestycje Gmina

PRZEKONAJ SIĘ SAM

ul. Główna 16B, 62-571 Stare Miasto
Telefon: 63 241 62 16
E-mail: biuro@a2wielkopolska.eu

Copyright © 2014 A2 wykonanie