Samorządy

 

Powiat Słupecki

Powiat słupecki położony jest w północno - wschodniej części województwa wielkopolskiego. Swym zasięgiem powiat słupecki obejmuje część terenów byłego województwa konińskiego. Od wschodu graniczy z powiatem konińskim, od południa - z powiatem pleszewskim, zachodu - powiatami wrzesińskim i gnieźnieńskim, a od północy - z powiatem mogileńskim.


Według podziału fizyczno - geograficznego powiat słupecki leży w prowincji Niżu Środkowopolskiego, podprowincjach: Pojezierza Południowobałtyckie i Niziny Środkowopolskie. W skład podprowincji Pojezierza Południowobałtyckie wchodzą częściowo Pojezierza Wielkopolskie obejmujące: Pojezierze Gnieźnieńskie i Równinę Wrzesińską. W skład Nizin Środkowopolskich wchodzi Nizina Środkowopolska obejmująca Dolinę Konińską i Równinę Rychwalską.

Powiat leży w miejscu krzyżowania się ważnych szlaków komunikacyjnych, w niewielkiej odległości od granicy zachodniej, wzdłuż przebiegu autostrady A2 z bezpośrednim dojazdem do niej. Nie bez znaczenia jest również bliskość centrum targowego i przemysłowego jakim jest miasto wojewódzkie: Poznań (70 kilometrów).

  • w Powiecie Słupeckim są dwa parki przyrody - Nadwarciański Park Krajobrazowy (uznany za ostoję ptaków o randze ogólnoświatowej "Globaly Important Bird Areas - Glas") oraz Powidzki Park Krajobrazowy
  • w granicach powiatu znajduje się 18 jezior (w tym jedno z czystszych w kraju i największe w Wielkopolsce - Jezioro Powidzkie, na którym od 2000 roku odbywają się Regaty Żeglarskie, zakwalifikowane od 2004 roku do Pucharu Polski Jachtów Kabinowych).
  • świetne miejsca do plażowania, kąpieli, nurkowania (prawdziwą "mekką" dla płetwonurków, którzy przybywają tu każdego lata z całej Europy jest Jezioro Powidzkie), wędkowania, spacerów, uprawiania sportów wodnych, a także jazdy konnej i innych aktywnych form wypoczynku
  • cenne zabytki (m.in. perełka architektury europejskiej - klasztor pocysterski w Lądzie oraz przepiękny pałac w stylu rokokowym w Ciążeniu - obecnie Dom Pracy Twórczej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z największym w Europie środkowo - wschodniej zbiorem masoników)
  • ciekawe zespoły parkowo - pałacowe (m.in. dworek z I połowy XVIII wieku w Osówcu, pałac z I połowy XIX wieku w Paruszewie, zespół pałacowy z XIX w. w Giewartowie, pałac z XIX w. w Mieczownicy)
  • w Powiecie Słupeckim znajduje się miejscowość Unia - jedyna o takiej nazwie miejscowość w Polsce
  • w powiecie znajduje się najwięcej gospodarstw agroturystycznych w całej wschodniej Wielkopolsce. Kilka z nich to laureaci ogólnopolskich plebiscytów i konkursów agroturystycznych. Urlop lub weekend spędzony w gospodarstwie agroturystycznym to wspaniała forma aktywnego wypoczynku w naturalnym środowisku.

 

Kontakt:

Starostwo Powiatowe w Słupcy

ul. Poznańska 20

62-400 Słupca

tel. 63 275 86 00

fax. 63 275 86 69

www.powiat-slupca.pl

powiat@powiat-slupca.pl

godziny pracy:

poniedziałek – piątek 7.30 – 15.30

Starosta - Mariusz Roga

Wicestarosta - Szymon Grzywiński

gminy partnerskie

Dołącz do najlepszych

Stowarzyszenie Samorządowe A2 Wielkopolska skupiające 16 jednostek samorządowych łączy jeden wspólny cel, czyli promowanie i przyciągnięcie do siebie jak najwięcej inwestorów, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Inwestycje Gmina

PRZEKONAJ SIĘ SAM

Pokazali jak przyciągnąć inwestora

Blisko 70 uczestników wzięło udział w konferencji pn. „Rola samorządu w procesie pozyskiwania inwestora” zorganizowanej w dniu 6 listopada w gminie Stare Miasto. Organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie Samorządowe A2-Wielkopolska oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski – Centrum Obsługi Inwestora.

Inwestycje Gmina

PRZEKONAJ SIĘ SAM

Targi China Homelife Show, Warsaw Expo w Nadarzynie w dniach 07-09 czerwca 2016 roku

Zarząd Stowarzyszenia Samorządowego A2 – Wielkopolska zaprasza do udziału w V edycji workshopu Europy Centralnej i Wschodniej podczas targów China Homelife Show, Warsaw Expo w Nadarzynie, które odbędą się w dniach 07-09 czerwca 2016 roku, to największa tego typu impreza w Polsce.

Inwestycje Gmina

PRZEKONAJ SIĘ SAM

ul. Główna 16B, 62-571 Stare Miasto
Telefon: 63 241 62 16
E-mail: biuro@a2wielkopolska.eu

Copyright © 2014 A2 wykonanie